featured

Kredi kartlarına yeni düzenleme geliyor : Kredi kartı limitleri düşüyor

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, Mayıs ayında kredi kartı ile yapılan harcamalar geçen yıla göre yüzde 103 artış göstererek 1,3 trilyon TL’ye yükseldi. Bu artışın ardından, kredi kartı kullanımını sınırlamak amacıyla limit ve taksit sayılarını azaltmaya yönelik önlemlerin alınması bekleniyor.

Uzmanlar, Mayıs ayında yüzde 75’i aşan enflasyonun, kredi kartı harcamalarındaki artışın temel nedeni olduğunu belirtiyor. Ayrıca, yıllık yüzde 80’e yaklaşan ihtiyaç kredisi faiz oranlarının, kredi kartı faiz oranlarına göre çok daha yüksek olması nedeniyle, tüketicilerin kredi kartı kullanımına yöneldiği ifade ediliyor.

Merkez Bankası, Mart ayında aldığı kararlarla kredi kartı nakit avans çekimlerinde faiz oranını yüzde 4,42’den yüzde 5’e, kredili mevduat hesabı faizini de yüzde 5’e yükselterek kredi kartı kullanımını kısıtlamayı ve parasal sıkılaştırmayı artırmayı hedeflemişti. Ancak bu artışların kredi kartı kullanımını azaltmada yeterli olmadığı gözlemleniyor.

Önümüzdeki günlerde, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kredi kartı limitlerine yönelik yeni düzenlemeler yapacağı konuşuluyor. Planlanan düzenlemeye göre, kredi kartını kısa süredir kullananlar için maksimum limit aylık gelirin dört katı, uzun süredir kart sahibi olan ve düzenli ödeme yapan müşterilere ise maaşları ve yan gelirleri toplamının sekiz katı oranında limit tahsis edilmesi öngörülüyor.

Ayrıca, yüksek taksitli harcamaların azaltılması amacıyla taksit sayısının düşürülmesi de gündemde. Bu önlemlerle birlikte, kredi kartı kullanımının daha kontrollü hale getirilmesi ve ekonomideki parasal sıkılaştırmanın artırılması hedefleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Kredi kartlarına yeni düzenleme geliyor : Kredi kartı limitleri düşüyor
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!