featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Kök maaş nasıl öğrenilir? Emekli kök maaşım ne kadar? Emekli kök maaş sorgulama ekranı

Kök maaş nasıl öğrenilir? Emekli kök maaşım ne kadar? Emekli kök maaş sorgulama ekranı

Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte, Türkiye’de emeklilere yapılan maaş zamları da netlik kazandı.

Emekli aylıklarına kök maaş üzerinden yapılan zam oranı %24,73 olarak belirlendi. Kök maaş, emekli aylığının zamlar olmadan önceki ham halini ifade ediyor ve emeklinin çalışma süresi, ödenen primler ve kazançları gibi faktörlere dayanarak hesaplanıyor.

Kök Maaş Nedir?

Kök maaş terimi, en düşük emekli aylığına yapılan zamların dışında, emekli maaşının temel halini ifade ediyor. Bu maaş, emeklinin iş geçmişi, ödenen prim miktarı ve kazançlarına göre belirleniyor. Kök maaş, emeklilerin e-devlet sistemi üzerinden “Emekli Maaşı Sorgulama” bölümünden görüntüleyebileceği bir veri olarak sunuluyor.

Kök Maaş Nasıl Hesaplanır?

Emekli maaşının kök halini öğrenmek isteyenler, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi web portalı üzerinden kolayca erişim sağlayabilirler. “Emekli Maaşı Sorgulama” bölümü, emeklilerin kök maaş veya aylık bilgilerini detaylı bir şekilde görmelerine imkan tanır. Bu bilgilere erişmek için E-devlet adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kök maaş nasıl öğrenilir? Emekli kök maaşım ne kadar? Emekli kök maaş sorgulama ekranı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!