featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Kısa çalışma yönetmeliği yeniden düzenlendi

Kısa çalışma yönetmeliği yeniden düzenlendi

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan bir yönetmelik, kısa çalışma sürecini düzenleyen mevzuatı güncelledi.

Bu güncelleme, işverenlerin, genel ekonomik, sektörel veya bölgesel krizler, genel salgınlar veya zorlayıcı sebepler gibi durumlarda işyerlerindeki haftalık çalışma sürelerini geçici olarak azaltmaları durumunda uygulanacak kısa çalışma ve kısa çalışma ödeneği süreçlerini yeniden düzenledi.

Yapılan değişiklikler arasında, kısa çalışma süresinin 3 ay ile sınırlı tutulması ve bu sürede herhangi bir değişiklik yapılmaması bulunmaktadır. Ayrıca, işverenlerin farklı tarihlerde aynı başvuru gerekçesiyle birden fazla kısa çalışma talebinde bulunmaları durumunda, 3 aylık sürenin ilk talebe bağlı olarak hesaplanacağı ve belirlenen kısa çalışma döneminin işyeri için en az 4 hafta olacağı belirtildi.

Kısa çalışma ödeneği miktarı ve süresinde herhangi bir değişiklik yapılmamış olup, günlük kısa çalışma ödeneğinin miktarı, sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ı olarak belirlenmeye devam edecek. Ödeneğin süresi, 3 ayı aşmamak üzere kısa çalışma süresi kadar olacak.

Yeni düzenleme, kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartlarını da belirledi. Buna göre, sigortalının işverenin kısa çalışma talebinin kabul edilmesi, kısa çalışmanın başlama tarihinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olması ve son 3 yılda en az 450 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekecek.

Önceki uygulamada olduğu gibi, kısa çalışma sürecinde çalışılmayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günlerine ilişkin ücret ve kısa çalışma ödeneği miktarı, işveren ve İŞKUR tarafından kısa çalışma süresiyle orantılı olarak ödenecek.

Son olarak, yönetmelikte bir geçici madde eklendi ve bu maddeye göre, kısa çalışma başlama tarihi 1 Mart’tan önce olan kısa çalışma uygulamalarında eski yönetmelik hükümlerinin geçerli olacağı belirtildi. Bu tarihten önce kısa çalışma başlayan sigortalıların, kısa çalışma döneminde fiilen çalışmamaları durumunda kısa çalışma ödeneği hak sahipliğinin iptal edileceği ifade edildi.

Yönetmelik, 1 Mart tarihinden itibaren yürürlüğe girdi ve bugün itibarıyla geçerlidir.

Kısa çalışma yönetmeliği yeniden düzenlendi
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!