featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Kamu alacaklarında gecikme faizine zam

Kamu alacaklarında gecikme faizine zam

Cumhurbaşkanlığı’nın yeni kararıyla birlikte kamu alacaklarında gecikme zammı oranı yüzde 4,5’e yükseltildi.

Kamu alacaklarında gecikme zammı ve tecil faizi oranlarında önemli değişiklikler yapıldı. Cumhurbaşkanı Kararları ve Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’da belirtilen gecikme zammı her ay için ayrı ayrı uygulanacak şekilde yüzde 3,5’ten bu yeni orana çıkarıldı. Bu değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Diğer yandan, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan bir genel tebliğle amme alacaklarında uygulanan tecil faiz oranları da güncellendi. Yıllık yüzde 36 olan tecil faizi oranı, bugünden itibaren yüzde 48’e yükseltildi.

Bu yeni düzenlemeye göre, bugünden itibaren yapılan müracaatlara dayanılarak tecil edilen amme alacaklarına yıllık yüzde 48 tecil faizi uygulanacak. Ancak, bu tebliğin yayımı tarihinden önce yapılan müracaatlara dayanılarak tecil edilen amme alacaklarında eski tecil faizi oranı geçerli olacak, ancak bu alacaklar tecil şartlarına uygun olarak ödenmeye devam edildiği sürece.

Ayrıca, bu tebliğin yayımı tarihinden önce tecil talebinde bulunulmuş ve kabul edilmiş amme alacaklarında, tecilin ihlal edilmesi durumunda yeniden tecil yapılması halinde eski faiz oranı geçerli olacak. Ancak, yeni talepler üzerine tecil yapıldığında bu yeni faiz oranı uygulanacak.

Kamu alacaklarında gecikme faizine zam
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!