featured

İstanbul’da haziranda zam şampiyonu limon : İstanbul’da fiyatı en çok artan ve azalan ürünler belli oldu

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Haziran ayında kentte perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri açıkladı.

İTO’nun verilerine göre, İstanbul’da Haziran ayında fiyatı en çok artan ürün yüzde 56,64 ile limon oldu. Bu artış, yaş kuru sebze ve meyveler alt grubunda belirgin bir yükselişi temsil ediyor. Aynı dönemde fiyatı en çok düşen ürün ise yüzde 20,84 gerilemeyle taze fasulye oldu.

İTO’nun İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yer alan 242 üründen 112’sinin fiyatında artış görülürken, 26 ürünün fiyatı düştü. Geri kalan 104 üründe ise fiyatlarında değişiklik olmadı.

Fiyatında artış yaşanan diğer önemli ürünler arasında ulaştırma ve haberleşme harcamaları grubundan yüzde 45 ile mektup gönderim ücreti, yüzde 27,66 ile şehirlerarası otobüs bilet ücreti; giyim harcamaları kumaşlar alt grubundan yüzde 23,08 ile poplin; gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyveler alt grubundan yüzde 22,30 ile sivri biber; çeşitli ve hazır yiyecekler alt grubundan yüzde 20,25 ile çikolata; ve konut harcamaları grubundan yüzde 20,05 ile badana boya işçiliği yer alıyor.

Taze fasulyenin yanı sıra, fiyatında düşüş görülen diğer önemli ürünler arasında yüzde 13,71 ile erik, yüzde 11,60 ile kabak, yüzde 9,73 ile kiraz, yüzde 9,57 ile kayısı, yüzde 7,86 ile soğan ve yüzde 7,34 ile bezelye yer alıyor. Bu ürünler, gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyveler alt grubunda fiyatlarında azalış gösterenler olarak kayıtlara geçti.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
İstanbul’da haziranda zam şampiyonu limon : İstanbul’da fiyatı en çok artan ve azalan ürünler belli oldu
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!