featured

IMF, Türkiye için büyüme tahminini değiştirmedi

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye’nin 2024 ve 2025 yılları için büyüme beklentilerinde değişikliğe gitmediğini duyurdu.

IMF’nin nisan ayı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu, “İstikrarlı ama Yavaş: Ayrışmanın Ortasında Dayanıklılık” başlığıyla yayımlandı.

Raporda, küresel ekonomik büyüme tahmininin bu yıl için yüzde 3,1’den yüzde 3,2’ye yükseltildiği belirtildi. Türkiye ekonomisi için ise büyüme tahminlerinin bu yıl için yüzde 3,1 ve gelecek yıl için yüzde 3,2 olarak korunduğu vurgulandı.

IMF, önceki raporunda Türkiye için belirlediği büyüme beklentilerini 2024 için yüzde 3,1, 2025 için yüzde 3,2 olarak tekrarladı.

Açıklamada, parasal sıkılaştırmanın sona ermesi ve tüketimin toparlanmaya başlamasıyla birlikte 2024’ün ikinci yarısında ekonomik aktivitenin güçlenmesinin beklendiği ifade edildi.

Raporda, 2024 yılı ortalama tüketici fiyatları beklentisinin yüzde 58,0’den yüzde 59,5’e çıkarıldığı, gelecek yıl için ise beklentinin yüzde 38,4 olduğu bildirildi.

Cari işlemler açığının GSYH’ye oranının bu yıl için yüzde -2,9’dan yüzde -2,8’e revize edilirken, gelecek yıl için beklentinin yüzde -2,2 olarak belirlendiği belirtildi.

IMF, önümüzdeki iki yıl için işsizlik oranının yüzde 9,6 seviyesinde olacağı öngörüsünde bulundu.

IMF, Türkiye için büyüme tahminini değiştirmedi
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!