featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. İhtiyaç kredilerinde son durum : İhtiyaç kredilerinde faiz oranı düştü

İhtiyaç kredilerinde son durum : İhtiyaç kredilerinde faiz oranı düştü

Merkez Bankası, kredilerde yavaşlamaya odaklı sıkı para politikasını sürdürürken, bankacılık sektörü Kurban Bayramı öncesi ihtiyaç kredi faizlerinde düşüş yaşandığını duyurdu.

Kamu mevduat bankaları ve yerli özel mevduat bankalarının öncülüğünde gerçekleşen indirimlerle birlikte, ihtiyaç kredi faiz oranları yüzde 5,5 seviyelerinden yüzde 4,49-4,15 bandına geriledi.

Son haftalarda bankacılık sektöründe ihtiyaç kredi faizlerinde belirgin bir düşüş yaşandı. Faizler, yüzde 5’in üzerindeki seviyelerden yüzde 4-4,5 bandına geriledi ve kaynaklar, indirimlerin yaz aylarında sıkı geçen dönemi işaret ettiğini, ancak uzun vadeli bir trend değişimine işaret etmediğini vurguladı.

Ayrıca, Merkez Bankası’nın mayıs Para Politikası Kurulu toplantısının ardından yukarı yönlü bir seyir izleyen TL mevduat faizleri de düşüş gösterdi.

En yüksek TL mevduat faizleri yüzde 50 seviyelerinde oluşurken, düşük miktarlı tasarruflarda ise yüzde 42-43 seviyelerine geriledi.

Bazı yerli özel mevduat bankalarında, en yüksek miktarlı tasarruflar için bile 3 aya kadar vadeli TL mevduat faizleri yüzde 48,5’e kadar indi. Bir önceki haftaya kıyasla 3 puanlık bir düşüş yaşayan bu faizler, Merkez Bankası’nın politika faizi olan yüzde 50 seviyelerinde belirlenmeye devam eden ortalama fonlama faizi eşliğinde gerçekleşti. Merkez Bankası verilerine göre, 11 Haziran itibarıyla pozitif net fonlama 166.1 milyar lira olarak kaydedildi.

İhtiyaç kredilerinde son durum : İhtiyaç kredilerinde faiz oranı düştü
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!