featured

Hizmet üretim endeksi ocakta arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bugün yayımlanan Ocak ayına ilişkin hizmet üretim endeksi verilerini duyurdu.

Yayınlanan verilere göre, hizmet üretim endeksi yıllık bazda %0,6 artış kaydetti. Aylık olarak ise %2,3’lük bir azalma gözlendi.

2024 yılı Ocak ayında hizmet üretim endeksi (2021=100) bir önceki yılın aynı dönemine göre %0,6 oranında arttı. Söz konusu dönemde ulaştırma ve depolama hizmetleri %0,6 artarken, konaklama ve yiyecek hizmetleri %1,1 artış kaydetti. Bilgi ve iletişim hizmetleri ise %4,9’luk bir artış gösterdi. Diğer yandan, gayrimenkul hizmetleri %8,6 oranında azalırken, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetler %6,0, idari ve destek hizmetleri ise %3,5 oranında arttı.

Aynı dönemde hizmet üretim endeksi (2021=100) bir önceki aya kıyasla %2,3 oranında azaldı. Bu dönemde ulaştırma ve depolama hizmetlerinde %7,2’lik bir azalma yaşanırken, konaklama ve yiyecek hizmetlerinde %0,7 oranında bir artış kaydedildi. Bilgi ve iletişim hizmetlerinde %3,4, gayrimenkul hizmetlerinde %0,4 oranında azalma yaşanırken, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerde %4,1, idari ve destek hizmetlerinde ise %1,4 oranında artış gözlendi.

Hizmet üretim endeksi ocakta arttı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!