featured

Hizmet sektöründe güven arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık ayına ait hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerindeki güven endekslerini açıkladı. Yapılan değerlendirmeye göre, hizmet sektörü güven endeksi aralıkta %1,2 artarken, inşaat sektöründe ise %3,3’lük bir azalma yaşandı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi verilerine göre, inşaat sektöründeki güven endeksi Aralık ayında aylık bazda %3,3 azalarak 88 seviyesine gerilerken, hizmet sektörü %1,2 artışla 112,3’e yükseldi. Perakende ticaret sektörü ise %4,5’luk bir artışla 116,8 puana çıktı.

Hizmet sektörü güven endeksi Kasım’dan Aralık’a 110,9’dan 112,3’e yükselirken, iş durumu endeksi değişim göstermezken, gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi %0,1 azaldı. Ancak son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep %3,8 arttı.

Perakende ticaret sektöründe mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi, Kasım’da 111,7 iken Aralık’ta %4,5’lik bir artışla 116,8’e ulaştı. İş hacmi-satışlar son üç aylık dönemde %9,9, gelecek üç aylık dönemde ise %3,7 artarken, mevcut mal stok seviyesi %0,9 azaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi, geçen ay 91 iken, bu ay 88 değerini aldı. İnşaat sektöründe alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi %5,4 azalırken, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi %1,5 azalış gösterdi.

Hizmet sektöründe güven arttı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!