featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı : Enflasyon verileri ne oldu? Enflasyon ne kadar, yüzde kaç oldu? 2024 TÜİK haziran ayı TÜFE kararı

Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı : Enflasyon verileri ne oldu? Enflasyon ne kadar, yüzde kaç oldu? 2024 TÜİK haziran ayı TÜFE kararı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Buna göre, TÜFE yıllık bazda %71,60 artış göstererek önemli bir yükseliş kaydetti. Aylık bazda ise TÜFE %1,64 oranında arttı.

Endekste yer alan 143 temel başlıktan, Haziran ayında 35 temel başlıkta düşüş yaşanırken, 5 temel başlıkta değişim olmadı. Geri kalan 103 temel başlıkta ise artış görüldü.

Ana harcama gruplarına bakıldığında, bir önceki yılın aynı ayına göre en düşük artış gösteren grup %47,84 ile giyim ve ayakkabı oldu. En yüksek artış ise %107,11 ile eğitim harcamalarında kaydedildi.

Özel kapsamlı TÜFE göstergesi (B) ise yıllık bazda %70,40, aylık bazda ise %1,90 artış gösterdi. İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’de ise yıllık bazda %70,40 artış kaydedildi.

Konut grubu, Haziran ayında bir önceki aya göre %3,79 artışla en yüksek artış gösteren ana grup oldu. Giyim ve ayakkabı grubu ise %-0,58 oranında azalışla en çok azalan grup oldu.

Bu veriler, Türkiye ekonomisindeki enflasyonun yüksek seyrettiğini ve tüketici fiyatlarının genel olarak artış gösterdiğini gösteriyor.

Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı : Enflasyon verileri ne oldu? Enflasyon ne kadar, yüzde kaç oldu? 2024 TÜİK haziran ayı TÜFE kararı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!