featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Haziran ayı enflasyon beklenti anketi sonuçlandı : Ekonomistlerin enflasyon beklentisi ne yönde? Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Haziran ayı enflasyon beklenti anketi sonuçlandı : Ekonomistlerin enflasyon beklentisi ne yönde? Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Anket sonuçlarına göre, 27 Haziran’da gerçekleşecek olan toplantı öncesinde piyasa katılımcıları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit tutacağını öngörüyor. Ankete katılan 26 kurumun beklentileri doğrultusunda, TCMB’nin politika faizinde bir değişiklik yapmayacağı tahmin ediliyor.

Anket kapsamında 2024 yıl sonu için politika faizi beklentileri de değerlendirildi. 20 kurumun tahminleriyle ortaya çıkan piyasa beklentisi, 2024 yıl sonunda politika faizinin yüzde 47,25 seviyesine gerileyeceği yönünde. En yüksek beklenti yüzde 50, en düşük beklenti ise yüzde 40 olarak kaydedildi.

Ayrıca, ankete katılan kurumlar TCMB’den gelecek olan ilk faiz indirimini de değerlendirdi. Üç kurum, bu indirimin Eylül ayında gerçekleşmesini beklerken, on kurum ise Ekim-Kasım-Aralık dönemine işaret ediyor. Ankete göre, 2024 yılında TCMB’den faiz indirimi beklemeyen yedi kurum bulunuyor.

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun açıklayacağı haziran ayı faiz kararı için takvim belli oldu.

Merkez Bankası haziran ayı faiz kararı 27 Haziran 2024 Perşembe günü saat 14.00’da açıklanacak.

Haziran ayı enflasyon beklenti anketi sonuçlandı : Ekonomistlerin enflasyon beklentisi ne yönde? Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!