featured

Haziran ayı açlık ve yoksulluk sınırı belli oldu

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Haziran ayı için açıkladığı raporda, yoksulluk ve açlık sınırlarını belirledi.

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve yeterli beslenebilmesi için gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 18.978,77 TL olarak belirlendi.

Bu tutar, gıda harcamalarıyla birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık gibi diğer zorunlu ihtiyaçların toplamının oluşturduğu yoksulluk sınırı ise 61.820,10 TL olarak hesaplandı.

TÜRK-İŞ’in raporuna göre, gıda fiyatları Haziran ayında aylık %0,05, yıllık ise %82,02 artış gösterdi. Bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti ise 24.614,20 TL olarak belirlendi. Bu rakamlar, Türkiye’deki temel ihtiyaçları karşılamak için gereken harcama miktarının hane gelirinin altında kaldığını ve çalışanların yaşam koşullarının zorluğunun arttığını gösteriyor.

Asgari ücret ise vergi kesintisi olmadan 17.000,02 TL olarak belirlendiği için, bir işçinin veya ailenin bu temel harcamaları karşılamasının güçlüğü ortaya çıkıyor. TÜRK-İŞ’in araştırması, son altı ay içinde temel harcamalar için yapılması gereken tutarın 12.800 TL arttığını da ortaya koyuyor.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Haziran ayı açlık ve yoksulluk sınırı belli oldu
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!