featured

Hazine’den 2 milyar euroluk tahvil ihracı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2030 vadeli tahvil ihraç tutarını 2 milyar avro olarak belirlediğini duyurdu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, bu yılın dış finansman programı kapsamında, Deutsche Bank, HSBC, JP Morgan ve Societe Generale’ye 13 Mart’ta avro cinsinden tahvil ihracı için yetki verildi.

İhraç işlemi 14 Mart’ta tamamlandı ve tahvilin toplam tutarı 2 milyar euro olarak belirlendi. Söz konusu meblağın Hazine ve Maliye Bakanlığı hesaplarına 21 Mart’ta aktarılması planlanıyor.

2030 vadeli tahvilin kupon oranı yüzde 5,875, getiri oranı ise yüzde 6,125 olarak belirlendi. İhraca yönelik talep oldukça yüksekti; yaklaşık 300 yatırımcı, ihraç tutarının 5 katından fazla talep gösterdi.

Tahvilin dağılımı açısından incelendiğinde, yüzde 42’si Birleşik Krallık ve İrlanda, yüzde 21’i diğer Avrupa ülkeleri, yüzde 15’i ABD, yüzde 13’ü Orta Doğu, yüzde 5’i Türkiye ve yüzde 4’ü diğer ülkelerdeki yatırımcılara satıldığı görülüyor.

Bu ihraçla birlikte, bu yıl uluslararası sermaye piyasalarından yaklaşık 5,2 milyar dolar finansman sağlanmış oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın uluslararası finansman stratejisinin bu başarılı tahvil ihracıyla desteklendiği belirtiliyor.

Hazine’den 2 milyar euroluk tahvil ihracı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!