featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Gözler 6 aylık enflasyon farkında : Enflasyon verileri ne zaman açıklanacak? 2024 TÜİK haziran ayı TÜFE kararı ne zaman açıklanacak?

Gözler 6 aylık enflasyon farkında : Enflasyon verileri ne zaman açıklanacak? 2024 TÜİK haziran ayı TÜFE kararı ne zaman açıklanacak?

Haziran ayı enflasyon verileri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 3 Temmuz 2024 Çarşamba günü saat 10.00’da açıklanacak.

Bu veriler, aynı zamanda 6 aylık enflasyon farkının belirlenmesi ve kira artış oranlarının Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) baz alınarak ayarlanması için kritik bir rol oynayacak. Haziran ayı enflasyonuyla birlikte memur ve emeklilerin zam oranları da netlik kazanacak.

Önceki aylarda açıklanan verilere göre, beş aylık enflasyon yüzde 22,72 olarak gerçekleşmişti. Ekonomistlerin beklentilerine göre ise haziran ayı enflasyonunun ortalaması yüzde 2,28 olarak öngörülüyor. Bu durum, yıllık enflasyonun yüzde 72,68’e düşeceği tahminini destekliyor.

Haziran ayı enflasyon verileri, ekonomik göstergelerin ve geleceğe yönelik ekonomik politikaların şekillenmesinde önemli bir referans noktası olacak. TÜİK’in açıklayacağı bu veriler, piyasalar ve ekonomi takipçileri tarafından yakından izlenecek.

Gözler 6 aylık enflasyon farkında : Enflasyon verileri ne zaman açıklanacak? 2024 TÜİK haziran ayı TÜFE kararı ne zaman açıklanacak?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!