featured

Genel kartlı ödemeler Kasım ayında arttı

Kasım ayında, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından yayımlanan verilere göre, kartlı ödemeler sektöründe ve hane halkı ödemelerinde bir artış yaşandı.

Kartlı Ödemeler Endeksi’ne göre, toplam kartlı ödeme cirosu üzerinden hesaplanan reel bazlı genel kartlı ödeme endeksi, Ekim ayındaki hafif artışın ardından ikinci ayda üst üste artarak yüzde 2,8 oranında artış gösterdi. Endeks, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 33,6 oranında bir yükseliş kaydetti, 293,4 puandan 301,6 puana çıktı.

Nominal bazlı olarak hesaplanan genel kartlı ödeme endeksi de artış trendini sürdürdü. Endeks, bir önceki aya göre yüzde 6,2, geçen yılın aynı ayına göre ise dikkat çekici bir yüzde 116,5 artışla 2100,3 puana yükseldi.

Bireysellerin kartlı ödemelerini içeren, Bireysel Emeklilik Sigortası (BES), kamu ve vergi haricindeki kartlı ödemelerin reel endeksi, Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 artarak 262,4 değerine ulaştı. Geçen yılın aynı ayına kıyasla ise endeks yüzde 35,3 oranında yükseldi.

Aynı dönemde nominal bazda hanehalkı kartlı ödeme endeksi ise aylık yüzde 3,9 ve yıllık yüzde 119,0 artışla 1758,3 puana ulaştı. Bu veriler, kartlı ödemelerdeki artış eğiliminin devam ettiğine işaret ediyor.

Genel kartlı ödemeler Kasım ayında arttı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!