featured

G20 ülkeleri arasında en çok Türkiye büyüdü

Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) verilerine göre, Türkiye G20 ülkeleri arasında yüzde 2,4 büyüme ile 2024 yılının ilk çeyreğinde en yüksek ekonomik büyüme oranına ulaşan ülke oldu.

OECD, yılın ilk çeyreğine ilişkin öncü ekonomik büyüme verilerini yayımladı. Rapora göre, G20 ülkelerinin genel ekonomik büyümesi önceki çeyrekteki yüzde 0,7’lik orana kıyasla hafif bir artış göstererek yüzde 0,9 olarak gerçekleşti.

G20’nin İlk Çeyrek Ortalaması: %0,9

G20 ekonomileri, 2024 yılının ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla ortalama yüzde 0,9 büyüme kaydetti. Bu çerçevede, Türkiye yüzde 2,4’lük büyüme oranı ile bu dönemde en yüksek ekonomik büyüme performansını sergiledi.

Çin ve Hindistan Ekonomik Performansın İtici Gücü

Çin ve Hindistan, ekonomik performansın itici güçleri olarak öne çıktı. Bu iki ülkenin yanı sıra Türkiye, Suudi Arabistan, Güney Kore ve Endonezya da G20 ortalamasının üzerinde büyüme oranları elde etti.

Türkiye’nin G20 Ülkeleri Arasındaki Performansı

Türkiye, yüzde 2,4 büyüme oranı ile G20 ülkeleri arasında lider olurken, Hindistan yüzde 1,9, Çin yüzde 1,6, Suudi Arabistan yüzde 1,4, Güney Kore yüzde 1,3 ve Endonezya yüzde 1,2 büyüme oranlarıyla Türkiye’yi takip etti. Suudi Arabistan ekonomisi, geçen yılın son çeyreğindeki yüzde 0,6’lık daralmanın ardından bu yılın ilk çeyreğinde toparlanma gösterdi.

ABD ve Diğer G20 Ülkelerinin Ekonomik Durumu

ABD ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,3 büyüdü ve bu oran, bir önceki çeyrekteki yüzde 0,8’lik büyümeye göre yavaşlamaya işaret etti. Japonya ekonomisi yüzde 0,5, Güney Afrika ekonomisi ise yüzde 0,1 daraldı. Brezilya, İngiltere ve Almanya ise 2023’ün son çeyreğindeki daralmanın ardından 2024’ün ilk çeyreğinde ekonomik toparlanma kaydetti.

G20’nin Yıllık Büyüme Oranı: %3,3

G20 ülkelerinin 2024 yılının ilk çeyreğindeki yıllık bazda ekonomik büyüme oranı yüzde 3,3 olarak hesaplandı. Bu dönemde Hindistan yüzde 8,4 ile yıllık bazda en yüksek ekonomik büyüme oranını yakalarken, Türkiye yüzde 7,4 ile Hindistan’ı takip etti.

En Fazla Daralan Ülke: Suudi Arabistan

Suudi Arabistan ekonomisi, 2024 yılının ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 1,5 küçülerek G20 ülkeleri arasında en yüksek daralma oranına sahip ülke oldu.

Bu veriler, Türkiye’nin çeyreklik bazda G20 ülkeleri arasında en yüksek büyüme oranını yakalaması ve yıllık bazda da dikkat çekici bir performans sergilemesi ile ekonomik anlamda önemli bir konuma geldiğini göstermektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
G20 ülkeleri arasında en çok Türkiye büyüdü
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!