featured

Fitch, Türkiye’nin kredi notunu yükselti

Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltirken, not görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çıkardı. Türkiye ekonomisine yönelik değerlendirmesini açıklayan kredi derecelendirme kuruluşu, uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunun yükseltilmesi ve pozitif görünüm belirlenmesi konusunda açıklamalarda bulundu.

Fitch Ratings’ın yapılan açıklamada, Türkiye’nin kredi notunun yükseltilmesine ilişkin belirttiği sebepler arasında, Haziran 2023’ten bu yana uygulanan politikaların dayanıklılığı ve etkinliğine duyulan güvenin artması öne çıkıyor. Ayrıca, makroekonomik ve dış kırılganlıkları azaltmada para politikası sıkılaştırmasının beklenenden daha fazla önceden yüklenmesi de not artırımında etkili oldu.

Enflasyon beklentilerinin hafiflediği ve dış likidite risklerinin azaldığı vurgulanarak, bu olumlu gelişmelerin daha güçlü dış finansman koşulları, yüksek rezervler, düşük döviz korumalı mevduatlar ve daralan cari işlemler açığını yansıttığı ifade edildi.

Açıklamada, pozitif görünümün, Fitch’in Türkiye’nin genel makroekonomik politika duruşunun enflasyondaki belirgin düşüşle uyumlu olması ve dış kırılganlıkların azalmasına yönelik beklentisini yansıttığı belirtildi.

Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2,8 büyümesi öngörülürken, 2025’te bu oranın yüzde 3,1’e çıkabileceği kaydedildi. Açıklamada, mart ayındaki yerel seçimlerin politika değişikliğine yol açmasının beklentisi olmadığı ifade edildi.

Fitch Ratings, 8 Eylül 2023’te Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit etmiş ve not görünümünü “negatif”ten “durağan”a çıkarmıştı. Fitch’in takvimine göre, bir sonraki Türkiye değerlendirmesi 6 Eylül’de gerçekleştirilecek.

Fitch, Türkiye’nin kredi notunu yükselti
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!