featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Fitch Türkiye’nin büyüme tahminini yükseltti

Fitch Türkiye’nin büyüme tahminini yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Haziran ayı Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nu “Para Politikası Yeni Bir Aşamaya Giriyor” başlığı ile yayımladı. Raporda, küresel büyüme tahminlerinde yukarı yönlü revizyon yapıldı ve Türkiye ekonomisinin büyüme beklentisi de yüzde 2,8’den yüzde 3,5’e yükseltildi.

Türkiye Ekonomisi İlk Çeyrekte Beklentileri Aştı

Raporda, Türkiye ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde ihracattaki toparlanma, ithalattaki keskin düşüş ve güçlü iç talep sayesinde beklentilerin üzerinde bir performans gösterdiği belirtildi. Fitch, bu gelişmeler ışığında Türkiye ekonomisinin 2023 büyüme tahminini yüzde 2,8’den yüzde 3,5’e çıkardı. Ayrıca, Türkiye’nin 2025’te yüzde 3 ve 2026’da yüzde 3,2 büyümesinin beklendiği ifade edildi.

Enflasyon Beklentileri ve Para Politikası

Raporda, Türkiye’de daha sıkı para politikası, yavaşlayan kredi büyümesi ve maliye politikasının sıkılaşmasının enflasyonun düşürülmesine yardımcı olacağı belirtildi. Önemli baz etkileri ile Temmuz ayından itibaren yıllık enflasyon oranının düşmesinin beklendiği raporda, yıl sonu enflasyon beklentileri ise 2024 için yüzde 43, 2025 için yüzde 23 ve 2026 için yüzde 18 olarak açıklandı.

Küresel Ekonomik Görünüm: Büyüme Tahminleri Yükseltildi

Fitch, küresel büyüme tahminlerini de yukarı yönlü revize etti. Avrupa’da toparlanma ihtimaline olan güvenin artması, Çin’in ihracat sektörünün canlanması ve Çin dışındaki gelişmekte olan piyasalarda güçlü iç talep, küresel büyüme beklentilerini destekledi. Dünya ekonomisinin 2024 büyüme tahmini yüzde 2,4’ten yüzde 2,6’ya yükseltilirken, 2025 ve 2026 yıllarında ise yüzde 2,4 büyümesi bekleniyor.

ABD ve Avro Bölgesi Ekonomilerine Bakış

Raporda, ABD ekonomisinin kademeli olarak yavaşladığı ancak büyüme tahmininin bu yıl için yüzde 2,1 seviyesinde sabit kaldığı belirtildi. ABD’nin 2025’te yüzde 1,5 ve 2026’da yüzde 1,6 büyümesinin beklendiği kaydedildi. Avro Bölgesi’nde ise büyüme tahminleri yukarı yönlü revize edildi; bölge ekonomisinin 2024’te yüzde 0,6’dan yüzde 0,8’e, 2025’te yüzde 1,5 ve 2026’da yüzde 1,4 büyümesi öngörülüyor.

Merkez Bankaları Faiz Politikaları

Raporda, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bu yıl iki kez daha faiz indirmesinin, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ise Eylül ayında faiz indirimine başlayıp Aralık ayında bir indirim daha yapmasının beklendiği belirtildi.

Fitch Türkiye’nin büyüme tahminini yükseltti
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!