featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Fitch, Türk bankacılık sektörünün görünümünü revize etti

Fitch, Türk bankacılık sektörünün görünümünü revize etti

Fitch Ratings, Türk bankacılık sektörünün görünümünü ‘nötr’den ‘iyileşiyor’a revize ettiğini duyurdu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye’nin azalan dış finansman baskıları ve düşen makro risklerle birlikte daha geleneksel makroekonomik politikalara yöneldiğini vurguladı.

Bu değişikliklerin, Türk bankacılık sektörü için olumlu bir ortam yarattığını belirten Fitch, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın rezervlerinde artış, dolarizasyonun azalması ve bankaların dış finansmana erişiminin iyileşmesi gibi faktörlerin finansal istikrarı desteklediğini ifade etti.

Ayrıca açıklamada, Türk bankalarının TCMB ile yaptığı döviz swaplarının azalmasının da sektörün döviz likit varlıklarını etkilediği ve bu durumun finansal istikrarı güçlendirmeye devam edeceği belirtildi. Son dönemde Türk bankalarının borç ihracatında yaşanan artışın, dış finansman baskılarını azalttığı ve uluslararası yatırımcıların sektöre olan güvenini artırdığı vurgulandı.

Karlılık konusunda ise geçen yılın yüksek seviyelerinden sonra bu yıl bir düşüş yaşanabileceği ancak sektörün sermaye yapısının sağlam olduğu ifade edildi.

Fitch, Türk bankacılık sektörünün görünümünü revize etti
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!