featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Finansal Hizmetler Güven Endeksi mayıs ayında yükseldi

Finansal Hizmetler Güven Endeksi mayıs ayında yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Mayıs ayına ait Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi’ni kamuoyuyla paylaştı.

Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE), Mayıs ayında 160,3 seviyesinde kaydedildi. Bu rakam, bir önceki aya kıyasla 2,9 puanlık bir artışı temsil ediyor.

TCMB’nin açıklamasına göre, 2024 yılı Mayıs ayındaki Finansal Hizmetler Anketi sonuçları, 142 finansal sektör kuruluşunun görüşlerinin topluca değerlendirilmesiyle elde edildi.

Açıklamada, endeksi oluşturan anket sorularına dayalı olarak son üç ayın iş durumu ile gelecek üç ayın hizmet talebi beklentisinin FHGE’yi pozitif yönde etkilediği, ancak son üç ayda talebin azaldığına dair değerlendirmelerin endeksi negatif yönde etkilediği belirtiliyor.

İş durumu ve talep değerlendirmelerine göre, son üç ayda iş durumunun iyileştiğine dair algıların önceki aya göre güçlendiği görülürken, hizmet talebindeki artışa dair algıların biraz zayıfladığı, ancak gelecek üç ay için talep artışı beklentilerinin güçlendiği vurgulanıyor.

NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” sektöründe güven endeksleri alt sektörlere göre değerlendirildiğinde, bir önceki aya kıyasla “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)” sektöründe 3,3 puanlık bir artış, “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)“ ve “66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler“ sektörlerinde ise sırasıyla 1,8 ve 1,9 puanlık bir düşüş gözleniyor.

Finansal Hizmetler Güven Endeksi mayıs ayında yükseldi
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!