featured

Finansal hizmetler güven endeksi arttı – 2024 Nisan

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Nisan ayına ilişkin Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi’ni açıkladı.

Finansal Hizmetler Güven Endeksi, Nisan ayında bir önceki aya kıyasla 3,8 puan artarak 157,4 seviyesine yükseldi.

TCMB’nin açıklamasına göre, endeksi oluşturan anket sorularına göre, son üç ayda iş durumu ve hizmetlere olan talep artışı, Finansal Hizmetler Güven Endeksi’ni pozitif yönde etkilerken, gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin azalması endeksi olumsuz etkiledi.

TCMB’nin açıklamasında, iş durumu ve hizmetlere olan talep üzerine yapılan değerlendirmelerde, son üç ayda iş durumunda iyileşme ve hizmetlere olan talepte artış olduğu belirtilirken, gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış beklentisinin zayıfladığı vurgulandı.

İstihdama ilişkin değerlendirmelerde ise, son üç ayda istihdamda artış olduğunu bildirenlerin sayısının azalması ve gelecek üç aydaki istihdamda artış beklentisinin zayıflaması gözlemlendi.

Kârlılığa ilişkin değerlendirmelerde ise, son üç aydaki kârlılıkta artış bildirenlerin sayısının azalması ve gelecek üç aydaki kârlılıkta artış beklentisinin güçlenmesi dikkat çekti.

NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre, 2024 yılı Nisan ayında “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” sektöründe güven endeksleri alt sektörler bazında incelendiğinde, “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)”, “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)” ve “66- Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler” sektörlerinde sırasıyla 3,4, 4,4 ve 34,2 puanlık artışlar görüldü.

Finansal hizmetler güven endeksi arttı – 2024 Nisan
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!