featured

Ficth, Türkiye’nin büyüme tahminini yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin büyüme tahminini artırdı. Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin kredi notunu yükselterek not görünümünü ‘durağan’ dan ‘pozitif’ e çıkaran Fitch, bu kez Türkiye’nin büyüme tahminini revize etti.

Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nun mart sayısını ‘Büyüme Görünümü İyileşiyor Ancak Enflasyon Devam Ediyor’ başlığı altında yayımlayan Fitch, Türkiye ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahminini yüzde 2.5’ten yüzde 2.8’e yükseltti. Ayrıca, raporda Türkiye’nin 2025 yılında yüzde 3.1 büyüme göstereceği öngörüsüne yer verildi.

Raporda, Türkiye ekonomisinin geçen yılın son çeyreğinde tahminlerin üzerinde yüzde 1 oranında büyüdüğü vurgulanırken, özel tüketimdeki artışın bu başarıda etkili olduğu belirtildi. PMI endeksi ve tüketici güveni gibi göstergelerin dikkate alınarak yapılan değerlendirmede, ekonomik ivmenin bu yılın ilk çeyreğinde de devam etmesinin beklendiği ve kısa vadeli ekonomik kazanımların 2024 yılı büyümesini daha da destekleyeceği ifade edildi.

Küresel ekonomiye ilişkin büyüme beklentisinin de artırıldığı belirtilen raporda, bu yıl için yüzde 2.4’lük bir büyüme öngörüldü. Ayrıca, Fitch raporunda Fed ve ECB’nin yıl sonuna kadar üç kez, toplamda 75 baz puanlık faiz indirimi yapacağı öngörüsüne de yer verildi. Ancak, raporda Fed’in ilk faiz indirim beklentisinin haziran ayından temmuz ayına, ECB’nin ise ilk faiz indirim tarihine ilişkin öngörülerinin nisan ayından haziran ayına ertelendiği belirtildi.

Ficth, Türkiye’nin büyüme tahminini yükseltti
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!