featured

Fed Başkanı Powell’dan enflasyon mesajı

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini beklentilere paralel olarak 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu. Fed Başkanı Jerome Powell, bu kararın ardından yaptığı açıklamada, sıkı parasal duruşa devam ettiklerini vurguladı.

Powell, ABD’de bugün açıklanan enflasyon verilerini “ilerleme” olarak değerlendirdiklerini ancak para politikasını gevşetmeye başlamalarına olanak tanıyacak yeterli güvene sahip olmadıklarını belirtti.

Powell, son iki yılda ABD ekonomisinin istihdam ve enflasyon hedefleri doğrultusunda önemli ilerlemeler kaydettiğini, iş gücü piyasasının güçlü istihdam kazanımları ve düşük işsizlik oranıyla daha dengeli bir noktaya ulaştığını ifade etti. Enflasyonun ise önemli ölçüde gerilemesine rağmen hala çok yüksek olduğunu söyledi.

“Para Politikamızda Kısıtlayıcı Duruşumuzu Sürdürüyoruz”

Enflasyonu yüzde 2 hedefine düşürme konusunda kararlılıklarını sürdüren Powell, “Talebi arzla uyumlu tutmak ve enflasyonist baskıları azaltmak amacıyla para politikamızdaki kısıtlayıcı duruşumuzu sürdürüyoruz.” dedi.

Powell, enflasyonun son iki yılda önemli ölçüde hafiflediğini, ancak hala uzun vadeli yüzde 2 hedefinin üzerinde kalmaya devam ettiğini belirtti. Bu yılın başlarında gelen enflasyon verilerinin beklenenden yüksek olduğunu, ancak son dönemdeki aylık verilerin bir miktar hafiflediğini kaydetti.

Bugünkü Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini değerlendiren Powell, “Bugünkü verileri ilerleme olarak görüyoruz ancak para politikasını gevşetmeye başlamayı gerektirecek güvene sahip olduğumuzu düşünmüyoruz.” şeklinde konuştu.

“Enflasyon Hedefimize Doğru Ilımlı Bir İlerleme Kaydedildi”

Enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 hedefine yaklaştığına dair daha fazla güven kazanana kadar politika faizini düşürmenin uygun olmayacağını yineleyen Powell, bu yılın başından itibaren elde edilen verilerin kendilerine fazla güven vermediğini belirtti.

Powell, “Ancak son enflasyon okumaları yılın başına göre daha olumlu geldi ve enflasyon hedefimize doğru ılımlı bir ilerleme kaydedildi. Enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2’ye doğru ilerlediğine dair güvenimizi desteklemek için daha iyi veriler görmemiz gerekecek.” dedi.

Fed, İş Gücü Piyasası Beklenmedik Şekilde Zayıflarsa Müdahale Etmeye Hazır

Powell, ekonominin güçlü kalması ve enflasyonun devam etmesi halinde politika faizini mevcut seviyesinde korumaya hazır olduklarını belirtti. İş gücü piyasasının beklenmedik şekilde zayıflaması veya enflasyonun beklenenden hızlı düşmesi durumunda da yanıt vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Para politikasının karşılaşılan riskler ve belirsizliklerle başa çıkmak için iyi bir konumda olduğunu vurgulayan Powell, kararlarını verilerin bütününü, görünüm ve risk dengesine etkilerini dikkate alarak toplantıdan toplantıya almaya devam edeceklerini belirtti.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Mayıs ayında aylık bazda değişim göstermezken, yıllık bazda yüzde 3,3 ile beklentilerin altında arttı.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Fed Başkanı Powell’dan enflasyon mesajı
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!