featured

Fed Başkanı Powell: Faiz indirimi pek olası değil

ABD Federal Rezerv (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD Senatosu’nun Bankacılık Komitesi’nde yaptığı yarıyıl sunumunda, faiz indiriminin bir sonraki adım olarak pek olası olmadığını açıkladı.

Powell’ın Değerlendirmesi

Powell sunumunda, ekonominin enflasyon hedefine doğru ilerlediğine dair güvenin artacağını belirtti. Son verilerin “mütevazi bir ilerlemeye” işaret ettiğini vurgulayan Powell, enflasyonun Fed’in takip ettiği çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) ölçütünde Mayıs ayında yıllık %2,6 artış gösterdiğini kaydetti. Ancak, Haziran 2022’de bu oranın %7,1’e kadar yükseldiğine dikkat çekti.

Ekonomik Riskler ve Faiz Politikası

Powell, enflasyonun tek risk olmadığını belirterek, erken veya aşırı faiz indiriminin enflasyondaki ilerlemeyi durdurabileceği veya tersine çevirebileceği uyarısında bulundu. İşgücü piyasasının güçlü ancak aşırı ısınmadığını vurgulayan Fed Başkanı, merkez bankasının kısıtlayıcı duruşunun arz ve talebi daha iyi dengelemeye çalıştığını ifade etti.

İşsizlik ve Ekonomik Durum

ABD’de işsizlik oranının Haziran ayında bir önceki aya göre 0,1 puan artarak %4,1’e çıktığını belirten Powell, bu oranın Kasım 2021’den beri en yüksek seviyeye ulaştığını aktardı. Bu durumun ekonomik politika oluşturucuları için dikkate alınması gereken bir gösterge olduğunu vurguladı.

Fed’in Yaklaşımı ve Beklentiler

Powell’ın açıklamaları, Fed’in bu ayki toplantısında faizleri değiştirmeyeceği beklentisini güçlendirdi. Faiz indirimlerinin bir sonraki adım olarak pek olası olmadığını ifade eden Powell, ekonominin mevcut durumuyla ilgili olarak piyasalara net bir mesaj iletti.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Fed Başkanı Powell: Faiz indirimi pek olası değil
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!