featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon yüzde 2.4

Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon yüzde 2.4

Euro Bölgesi’nde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), nisan ayında yıllık bazda yüzde 2,4 seviyesinde belirlendi. Eurostat tarafından yayımlanan verilere göre, Euro Bölgesi ve Avrupa Birliği’nin (AB) nisan ayı enflasyon nihai rakamları ortaya kondu.

Nisan ayında Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon, mart ayındaki yüzde 2,4 seviyesinde sabit kaldı. Ayrıca, TÜFE nisanda aylık bazda yüzde 0,6 arttı.

Piyasa beklentileriyle uyumlu bir şekilde, Euro Bölgesi’nde nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 2,4, aylık enflasyon ise yüzde 0,6 olarak gerçekleşti.

Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyon da nisanda yıllık bazda yüzde 2,7, aylık bazda ise yüzde 0,7 seviyesinde ölçüldü.

AB’de ise nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 2,6 seviyesinde sabit kaldı. TÜFE’nin aylık artışı ise yüzde 0,6 olarak belirlendi.

Euro Bölgesi’nde enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, hizmetlerde yıllık enflasyon yüzde 1,64 ile en yüksek seviyede gerçekleşti. Gıda, alkol ve tütün ürünleri yüzde 0,55, enerji dışı sanayi ürünleri yüzde 0,23 artarken, enerji ürünleri yüzde 0,04 geriledi.

AB uyumlu verilere göre, nisan ayında en yüksek enflasyon oranlarına sahip ülkeler yüzde 6,2 ile Romanya, yüzde 4,9 ile Belçika, yüzde 4,7 ile Hırvatistan, yüzde 3,6 ile Macaristan ve yüzde 3,4 ile de Avusturya ve İspanya oldu.

Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon yüzde 2.4
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!