featured

Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon geriledi

Eurostat’ın yayımladığı verilere göre, Euro Bölgesi ve Avrupa Birliği’nin mart ayı enflasyon nihai rakamları açıklandı.

Euro Bölgesi’nde, şubatta yüzde 2,6 seviyesinde olan yıllık enflasyon, mart ayında yüzde 2,4’e geriledi. Tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) ise martta aylık bazda yüzde 0,8 arttı.

Piyasa beklentileri, Euro Bölgesi’nde mart ayında yıllık enflasyonun yüzde 2,4, aylık enflasyonun da yüzde 0,8 olması yönündeydi. Yayımlanan veriler, piyasa beklentileriyle paralel olarak gerçekleşti.

Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyon ise mart ayında yıllık bazda yüzde 2,9, aylık bazda ise yüzde 1,1 artış gösterdi.

Avrupa Birliği’nde ise şubatta yüzde 2,8 seviyesinde olan yıllık enflasyon, mart ayında yüzde 2,6’ya düştü. AB’de TÜFE, martta aylık bazda yüzde 0,7 yükseldi.

Euro Bölgesi’nde enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, hizmetlerde yıllık enflasyon yüzde 1,76 ile en yüksek seviyede gerçekleşti. Gıda, alkol ve tütün ürünleri yüzde 0,53, enerji dışı sanayi ürünleri yüzde 0,3 artarken, enerji ürünleri ise yüzde 0,16 geriledi.

AB uyumlu verilere göre, mart ayında enflasyon Romanya’da yüzde 6,7, Hırvatistan’da yüzde 4,9, Avusturya ve Estonya’da yüzde 4,1, Belçika’da yüzde 3,8, Fransa’da yüzde 2,4 ve Almanya’da yüzde 2,3 seviyelerinde oldu.

Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon geriledi
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!