featured

Euro Bölgesi teknik resesyondan çıktı

Euro Bölgesi ekonomisi, ocak-mart döneminde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,3 büyüme kaydederek teknik resesyondan çıkışını sağladı. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi’nin ve Avrupa Birliği’nin 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin öncü GSYH verilerini güncelledi.

20 üyeli Euro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış GSYH, 2024’ün ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,3 artış gösterdi. Yıllık bazdaki GSYH artışı ise yüzde 0,4 olarak belirlendi.

Geçen yılın üçüncü ve dördüncü çeyreklerinde Euro Bölgesi ekonomisi, her ikisinde de yüzde 0,1’lik küçülme kaydederek “art arda iki çeyrek daralma” olarak adlandırılan teknik resesyona girmişti.

Avrupa Birliği genelinde ise mevsimsellikten arındırılmış GSYH, yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,3 artış gösterdi. Yıllık bazdaki artış ise yüzde 0,4 olarak belirlendi.

Euro Bölgesi’ndeki en büyük ekonomiler arasında İspanya, yüzde 0,7’lik bir büyüme kaydederek ilk çeyrekte en güçlü performansı sergiledi. Almanya ve Fransa yüzde 0,2, İtalya ise yüzde 0,3 büyüme gösterdi.

Euro Bölgesi teknik resesyondan çıktı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!