featured

Enflasyon verileri ne zaman açıklanacak? 2024 TÜİK haziran ayı enflasyon kararı ne olacak?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak haziran ayı TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) verileri ile birlikte ekonomideki güncel durum, kira artış oranları ve memur ve emekli zamları için 6 aylık enflasyon farkı netlik kazanacak. Peki, haziran ayı enflasyon verileri ne zaman açıklanacak?

Haziran Ayı Enflasyon Verileri Ne Zaman Açıklanacak?

Enflasyon verilerinin açıklanacağı tarih, 6 aylık enflasyon farkını öğrenmek için sabırsızlanan vatandaşların gündeminde önemli bir yer tutuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK, haziran ayı enflasyon verilerini 3 Temmuz 2024 Çarşamba günü saat 10.00’da açıklayacak.

Mayıs Ayı Enflasyonu Ne Durumdaydı?

TÜİK, mayıs ayı enflasyon rakamlarını daha önce kamuoyuyla paylaşmıştı. TÜİK verilerine göre, tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) değişim mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3,37, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 75,45 olarak gerçekleşti. Beş aylık süreçte enflasyon yüzde 22,72 olarak açıklandı. Ayrıca, kira zam oranını belirleyen on iki aylık ortalama enflasyon yüzde 62,51 oldu.

Enflasyon Verileri ve Ekonomik Beklentiler

Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte, ekonomik göstergeler ve buna bağlı olarak maaş zamları, kira artış oranları gibi pek çok ekonomik parametre netlik kazanacak. TÜİK’in açıklayacağı bu veriler, ekonominin genel sağlığı hakkında önemli ipuçları sunacak ve politika yapıcılar için yol gösterici olacak. Vatandaşlar ve ekonomik analistler, 3 Temmuz’da açıklanacak verileri büyük bir merakla bekliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Enflasyon verileri ne zaman açıklanacak? 2024 TÜİK haziran ayı enflasyon kararı ne olacak?
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!