featured

Emekliye ek zam için 3 formül masada

Emeklilere refah payı için adım atıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur emeklilerine yönelik yüzde 37,57 oranında gerçekleşen enflasyon artışının ardından iyileştirme çalışmalarına başlandı. En düşük emekli maaşı olan 7500 TL de 2024 için yeniden belirlenecek. Hazine ve Maliye ile Çalışma Bakanlığı bürokratları, emekliye yapılacak zam düzenlemeleri için teknik ve bütçe çalışmalarını tamamladı.

Ocak 2024’te emeklilere uygulanacak olan refah payı hariç enflasyon artışı yüzde 37,57 olarak belirlendi. Aynı dönemde memur ve memur emeklileri için ise yüzde 15’lik toplu sözleşme farkı ile birlikte toplamda yüzde 49,25 zam gerçekleşti. Emekliye refah payı için Hazine ve Maliye ile Çalışma Bakanlığı, teknik çalışmayı tamamladı ve bu hafta içinde ek iyileştirmeler netleşecek. Başkan Erdoğan’ın talimatı ile emekliye yapılacak ek zamlar ve en düşük emekli maaşı, Kabine Toplantısı’nda masaya yatırılacak ve son kararı Başkan Erdoğan verecek.

Ocak ayındaki enflasyon oranı yüzde 37,57 olarak açıklandı ve bu oran SSK ve Bağ-Kur emeklilerine doğrudan yansıyacak. Hazine ve Maliye ile Çalışma Bakanlığı bürokratları, düşük gelir grubunu gözeterek atılacak adımları belirlemek için üç formül üzerinde çalışıyor:

Emekliye refah payı olarak puan eklenmesi
En düşük emekli maaşı için yeni artış
Emekli kök maaş zammı (Oransal veya seyyanen zam)
En düşük emekli maaşı için yapılan düzenlemeyle 2023 yılında 7500 TL’ye çıkan maaş, 2024 için yeniden belirlenecek. Bu düzenleme için üç formül üzerinde çalışmalar yapılıyor ve en düşük emekli maaşının 10 bin TL’nin üzerinde olması kesin gözüyle bakılıyor.

Emekli kök maaşları için ise refah payı, seyyanen zam ve kademeli zam formülleri Kabine Toplantısı’nda değerlendirilecek. Hazine desteği ile düşük maaş alan emeklilerin durumunun iyileştirilmesi için çeşitli alternatifler masada bulunuyor.

Emekli ve memur maaşlarındaki zamların hesaplanmasında kullanılacak olan ek ödemeler için üç formül üzerinde çalışılıyor. Bu formüller, emeklilere refah payı eklenmesi, en düşük emekli maaşı için yeni artış ve düşük emekli kök maaşları için seyyanen zam içeriyor.

Zamlı memur maaşları 15 Ocak 2024’te hesaplara yatacak, emeklilere ise ödemeler tahsis numarasının son hanesine göre 17-26 Ocak tarihleri arasında yapılacak. Emekli kök maaşları için yapılan düzenleme, 2024 yılının ilk Kabine Toplantısı’nda değerlendirilecek ve son karar Başkan Erdoğan tarafından verilecek. Emekli ve memur maaşlarındaki artışlar, Ocak 2024 itibariyle geçerli olacak ve ödemeler belirtilen tarihlerde gerçekleştirilecek.

Emekliye ek zam için 3 formül masada
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!