featured

Emekliler ne kadar zam alacak? Emekli kök maaşları değişecek mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bursa’da yaptığı açıklamada, Temmuz ayında emekli maaşlarının gözden geçirileceğini duyurdu. Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılan emekli maaşları için bu yıl da benzer bir süreç işleyecek.

Ocak ayında %49.25’lik bir zam yapıldıktan sonra, Temmuz ayında beklenen zam oranı büyük bir merakla takip ediliyor. İlk iki ayın kümülatif artış oranının %11.53 olduğu göz önüne alınırsa, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarının enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte emeklilere yapılacak zam oranı netlik kazanacak.

Merkez Bankası’nın 2024 yılı enflasyon tahmini %30 ile %42 arasında değişiyor. Bu tahminlere göre, yılın ilk altı ayında enflasyonun ortalama olarak %21 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Temmuz ayında yapılacak zammın kök maaşları da etkilemesi bekleniyor. En düşük emekli maaşı alan kişilerin bazılarının kök maaşları, Temmuz ayı zammıyla birlikte 10 bin lirayı aşabilir duruma gelebilir. Kök maaşı 10 bin lirayı aşmayan kişilerin ise maaşları, altı aylık enflasyon oranı kadar artırılacak.

Örneğin, kök maaşı 7 bin lira olan bir emekli, en düşük emekli maaşı olan 10 bin lirayı alıyorsa ve maaşına %21 zam yapılırsa, 1470 lira zam alacak ve kök maaşı 8470 liraya yükselecek. Ancak, en düşük emekli maaşı zaten 10 bin lira olduğu için, kök maaşı 8470 liraya çıksa bile emekli 10 bin lira maaş almaya devam edecek.

En düşük emekli maaşında bir artış olup olmayacağı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla belirlenecek. Genel olarak, Kabine toplantısının ardından en düşük emekli maaşı belirleniyor ve ardından Meclis’ten geçip Resmi Gazete’de yayınlanarak kanunlaşıyor. Bu nedenle, en düşük emekli maaşında yapılacak olası bir artış, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarıyla netlik kazanacak.

Emekliler ne kadar zam alacak? Emekli kök maaşları değişecek mi?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!