featured
Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı. ( Barış Oral - Anadolu Ajansı )

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında neler konuşuldu?

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi. Toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ve diğer önemli isimler katıldı. Toplantı, yaklaşık dört saat sürdü.

Dezenflasyon Süreci ve Mali Disiplin

Toplantı sonrası yapılan açıklamada, Haziran ayı itibarıyla dezenflasyon sürecinin başlayacağı ve bu sürecin yılın ikinci yarısında yıllık enflasyonun hızla gerilemesiyle devam edeceği belirtildi. Açıklamada, “Piyasadaki enflasyon beklentileri de bu durumu destekler nitelikte. Kamuda tasarruf ve verimlilik paketi ile güçlendirilen mali disiplin, dezenflasyon sürecine katkıda bulunmaya devam edecek” ifadelerine yer verildi.

Sanayinin Yeşil Dönüşümü ve İstihdam Teşvikleri

Toplantıda, Avrupa Birliği emisyon ticaret sistemi uygulaması ve sınırda karbon düzenleme mekanizması sürecinde sanayinin yeşil dönüşümü konuları masaya yatırıldı. Ayrıca, istihdam teşvikleri ve etki analizi konuları da detaylı bir şekilde ele alındı.

Yatırım Taahhütlü Avans Kredileri Hızlandırılıyor

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, toplantıda aktif sanayi politikalarının önemli bir bileşeni olan Yatırım Taahhütlü Avans Kredileri (YTAK) süreçlerinin hızlandırılmasına karar verdi. Bu karar, sanayi sektörünün hızla gelişmesini ve ekonomik büyümenin desteklenmesini hedefliyor.

Katılımcılar ve Kurum Temsilcileri

Toplantıya katılanlar arasında, AK Parti TBMM Grup Başkanı Abdullah Güler, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Raci Kaya, Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ve İklim Değişikliği Başkanı Halil Hasar da yer aldı.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında neler konuşuldu?
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!