featured
  1. Haberler
  2. Döviz
  3. Döviz mevduatlarında artış devam ediyor

Döviz mevduatlarında artış devam ediyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıkladığı verilere göre, yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı son bir haftada dikkate değer bir artış gösterdi. 15 Mart ile sona eren haftada, geçen haftaya kıyasla 1 milyar 683,20 milyon dolarlık bir artışla 182 milyar 815,30 milyon dolara ulaştı.

Bu artışta gerçek kişilerin döviz mevduatındaki yükseliş belirgin bir rol oynadı. Gerçek kişilerin döviz mevduatı önceki haftaya göre 1 milyar 378,10 milyon dolarlık bir artışla 108 milyar 699,30 milyon dolara yükseldi. Aynı dönemde, tüzel kişilerin döviz mevduatı da 305,10 milyon dolarlık bir artışla 74 milyar 116 milyon dolara yükseldi.

Parite etkisinden arındırılmış toplam yabancı para mevduatı da dikkate değer bir artış kaydetti. Gerçek kişilerin döviz mevduatları 1 milyar 515 milyon dolar artarken, tüzel kişilerin döviz mevduatları ise 475 milyon dolarlık bir artış gösterdi. Bu veriler, yerleşiklerin döviz mevduatına olan güvenin arttığına ve döviz cinsinden tasarrufların arttığına işaret ediyor.

Döviz mevduatlarında artış devam ediyor
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!