featured

Dış Ticaret beklenti anketi yayımlandı

Ticaret Bakanlığı, 2024’ün ilk çeyreğine dair Dış Ticaret Beklenti Anketi’ni kamuoyuna sundu.

Anketin ortaya koyduğu verilere göre, bu dönemde ihracat ve ithalat endeks beklentilerinde bir önceki çeyreğe kıyasla bir gerileme yaşandı. Ancak, ihracatta yıllık artış öngörülerek olumlu bir tablo çizildi.

Türkiye ekonomisinin önemli bir bölümünü oluşturan ithalatla ilgili beklentiler özellikle vurgulandı.

Ticaret Bakanlığı’nın raporuna göre, 2024’ün ilk çeyreğine ilişkin ihracat beklenti endeksi bir önceki çeyreğe göre 9,1 puan azalarak 104,9 seviyesine geriledi. Aynı dönemde ithalat beklenti endeksi ise 6,7 puan azalarak 114,6’ya düştü.

Bu verilere göre, ihracat beklenti endeksi bir önceki çeyreğe göre 9,1 puan azalırken, geçen yılın aynı dönemine göre ise 8,9 puan artış gösterdi.

Raporda kayıtlı sipariş düzeyi pozitif bir eğilim gösterirken, gelecek 3 aya ilişkin ihracat beklentisi, ihracat sipariş beklentisi ve son 3 aya ilişkin ihracat sipariş düzeyi azalış yönünde etkili oldu.

İthalat beklenti endeksi ise bir önceki çeyreğe göre 6,7 puan azalarak 114,6 seviyesinde gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine göre de 11,5 puan azalış kaydedildi. İthalat beklenti endeksini etkileyen faktörler arasında gelecek 3 aya ilişkin ithalat beklentisi, ithalat birim fiyatı beklentisi ve son 3 aydaki ithalat sipariş düzeyi sorularına verilen yanıtlar bulunuyor. Bu değerlendirmelerde, azalış yönünde bir eğilim gözlendiği belirtildi. Ancak, şu anda kayıtlı ithalat sipariş düzeyi sorusuna yönelik değerlendirmelerde artış yönünde bir etki gözlendiği ifade edildi.

Dış Ticaret beklenti anketi yayımlandı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!