featured

Dev şirketlere ek vergi geliyor : Kurumlar vergisi yüzde 30’a yükseliyor

Hükümetin yeni vergi paketi taslağına göre, Türkiye’de Kamu Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) ve Yap-İşlet-Devret (YİP) modelleriyle hayata geçirilen büyük altyapı projelerini yöneten önde gelen şirketlerden ek kurumlar vergisi alınacak.

Bayram tatilinin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacak olan bu taslağa göre, dev şirketler artık daha yüksek bir vergi oranı olan yüzde 30 kurumlar vergisi ödeyecekler. Bu oran, bankalarla eşitlenecek ve mevcut yüzde 25’ten artırılarak belirlenecek.

Yeni düzenlemeyle birlikte, KÖİ ve YİP kapsamında inşa edilen havaalanları, şehir hastaneleri, otoyollar, köprüler, tren hatları gibi büyük projelerde faaliyet gösteren şirketlerin vergi yükümlülükleri artacak. Meclis’ten geçip Cumhurbaşkanı tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek olan bu düzenleme, şirketlerin 1 Ocak 2025’ten itibaren ek vergi ödemelerini öngörüyor.

Devletin bu yeni düzenlemeden yaklaşık olarak yıllık 5 milyar TL ek gelir elde etmesi hedefleniyor. Özellikle 30 ila 40 yıl gibi uzun vadeli sözleşmelerle planlanan KÖİ ve YİP projelerinin ekonomik katkılarının göz önünde bulundurulmasıyla, vergi artışının önemli bir mali gelir sağlaması bekleniyor.

Ek vergiden etkilenecek bazı önemli projeler arasında Osman Gazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Çanakkale Köprüsü, Ankara Garı ve çeşitli havalimanları ile şehir hastaneleri bulunuyor. Bu düzenlemeyle birlikte, dev şirketlerin kamu kaynaklarına katkıları artacak ve vergi sisteminin adaleti sağlanmış olacak.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Dev şirketlere ek vergi geliyor : Kurumlar vergisi yüzde 30’a yükseliyor
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!