featured

Darphane’den sahte altın uyarısı

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin, altın fiyatlarında yaşanan son rallinin ardından sahte altın üretiminin arttığına dair uyarılarda bulundu. Şahin, sahte altın üretiminin arttığına dair aldıkları bilgileri paylaşarak vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Şahin, sahtecilerin ürünlerin içerisindeki saf altın miktarını azaltarak ayarıyla oynadığını ve 22 ayar olması gereken ürünlerin aslında daha düşük ayarda üretildiğini belirtti. Bu sahte altınların amatörce, küçük atölyelerde ve küçük makinelerle üretilebildiğini vurgulayan Şahin, üreticilerin ayarını düşük tutarak kuyumculara daha düşük fiyatlarla sattığını, bazı kuyumcuların ise bu durumun farkında olmadan sahte ürünleri satın alıp vatandaşlara sattığını ifade etti.

Şahin, bu sahte altınların ayarının düşük olmasına rağmen satıldığını ve vatandaşların daha fazla para ödemek zorunda kaldığını belirterek, bu ürünlerin piyasa fiyatının altında satılabildiğini vurguladı. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık ise gelen şikayetlerin büyük bir kısmının internet üzerinden yapılan alışverişlerden geldiğini ve bu nedenle kuyumcuların daha dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

Atayık, kuyumcuların özellikle şüpheli hareketleri olan müşterilerin getirdiği ürünleri alırken çok dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayarak, önceki İKO Güvence Etiketi’ni çıkardıklarını ve bu etiketi kullanan tüm işletmeleri etkin bir şekilde denetlediklerini ifade etti.

Darphane’den sahte altın uyarısı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!