featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Cevdet Yılmaz: Hedeflerimize ulaşacağız

Cevdet Yılmaz: Hedeflerimize ulaşacağız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sosyal medya hesabından güncel ekonomik konular ve geleceğe yönelik değerlendirmelerini paylaştı.

Yılmaz, yaptığı açıklamada geçen yıl Orta Vadeli Program (OVP) hazırlıkları sırasında işveren ve çalışan kesim temsilcileriyle yapılan istişarelerde vergi adaletini güçlendirmek için doğrudan vergilerin payının artırılmasının üzerinde uzlaşıldığını belirtti. 2023 Eylül’ünde ilan edilen OVP’de bu politikanın resmi dokümana dahil edildiğini ve kamuoyuyla paylaşıldığını vurguladı. Vergi düzenlemelerinin Meclis’e sunulmadan önce etki analizlerinin tamamlandığını ve teknik çalışmaların çeşitli alternatifleri değerlendirdiğini aktardı.

Yılmaz, maliye politikaları ve yapısal reformlarla bütçe açığını azaltmanın yanı sıra, dış dengenin iyileştirilmesine odaklandıklarını belirtti. Geçici nitelikteki deprem harcamaları dışında bütçe açığının geçen yıl yüzde 1,6 olduğunu, 2024’te ise bu oranın düşük seviyelerde gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti. Ayrıca, cari açığın 2024’te yüzde 2-2,5 seviyelerine gerilemesini öngördüklerini belirtti.

İşsizlik oranının Aralık 2012’den sonra en düşük seviyeye indiğini vurgulayan Yılmaz, büyüme hızında tüketimin azalırken dış talebin pozitif katkı sağladığı bir denge oluştuğunu kaydetti. Yılmaz, Haziran’dan itibaren enflasyonun hızla düşeceğini ve Merkez Bankası tahminlerine yaklaşacağını öngördüklerini belirtti. 2025’te enflasyonun yüzde 20’nin altına, 2026’da ise tek haneli seviyelere ineceği kararlı bir program uygulayacaklarını ifade etti.

Son olarak, yeşil ve dijital dönüşümü esas alan kalkınma stratejisiyle yatırımları destekleyeceklerini, teknolojik atılımlarla rekabet güçlerini artırarak ihracatı geliştireceklerini ve kalıcı refah artışını geniş sosyal kesimlere yayacaklarını belirtti.

Yılmaz, politikalarının ülkeyi uluslararası arenada daha ileri bir seviyeye taşıyacağını ve Türkiye Yüzyılı’nda müreffeh ve güçlü bir gelecek inşa etme hedefleri doğrultusunda çalıştıklarını vurguladı.

Cevdet Yılmaz: Hedeflerimize ulaşacağız
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!