featured

Çalışan emekliye 5 bin lira ikramiye Meclis’ten geçti : Çalışan emeklilerin ikramiyeleri ne zaman yatacak?

TBMM Genel Kurulu’nda ele alınan ekonomiye yönelik kanun teklifi, çalışan emeklilere 5 bin lira ikramiye ödenmesini öngören 55. maddeyle kabul edildi.

Bu kapsamda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından, çalışan emeklilere yönelik 5 bin liralık ikramiyelerin Aralık’ın son haftasında hesaplarına yatması planlanıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bakanlık olarak çalışmalarımızı hazırladık. Resmi Gazete’ye çıkar çıkmaz en kısa sürede ödenir. Biz hazırlıklarımızı yaptık.” ifadelerini kullandı.

Daha önce çalışmayan emeklilere yapılan ikramiyenin ardından, çalışan emeklilere de 5 bin lira ikramiye ödemesi kararlaştırıldı. Bu düzenleme torba kanuna eklenmişti ve yasalaşması sonrasında 4 milyon 680 bin emekliye ikramiye ödemesi yapılacak.

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı çiftçiler, çalışan emekli statüsünde sayıldıkları için 5000 TL emekli ikramiyesi ödemesinden faydalanamamıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada, “İlk düzenlemeden yararlanamayan, çiftçi ve BAĞKUR’lu esnaf emeklimiz başta olmak üzere 4 milyon 689 bin emeklimiz de 5 bin TL ödeme imkanından faydalanacak” dedi.

Ayrıca, vefat eden sigortalıların eş ve çocukları da emekli ikramiyesi ödemelerinden yararlanacak. Ödemeler, hisse oranına göre belirlenecek, bu kapsamda dul ve yetimlere de 5 bin liralık ikramiye ödemesi yapılacak.

Çalışmayan emeklilere yapılan ödemelerin tamamlandığı belirtilirken, SSK’lılar 11-12-13 Kasım tarihlerinde, Bağ-Kur’lu ve emekli sandığı emeklileri ise 14 Kasım’da emekli ikramiyesi ödemelerini almıştır.

Çalışan emekliye 5 bin lira ikramiye Meclis’ten geçti : Çalışan emeklilerin ikramiyeleri ne zaman yatacak?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!