featured

Borsada büyük manipülasyon operasyonu

Borsa dünyasında adı sıkça işlem yasağı ve manipülasyon iddialarıyla anılan Nihat Özçelik dahil 8 şüpheli, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında bu sabah düzenlenen eş zamanlı operasyonla gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyon, şüphelilere 7 farklı suçlamayı içeriyor. “Rüşvet”, “Kişisel verilerin hukuka aykırı olarak ele geçirilmesi”, “Şantaj”, “Yargı Görevini yapanı etkilemeye teşebbüs”, “Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma”, “Resmî belgede sahtecilik” ve “Görevi kötüye kullanma” suçlarından işlem yapıldı.

Operasyon kapsamında şüphelilerin ikamet ve işyerlerinde yapılan aramalarda ise 1 adet ruhsatsız uzun namlulu silah, 2 adet çelik yelek ve dijital materyaller ele geçirildi.

Gelişmeler, yaklaşık 3 ay önce başlatılan bir teknik inceleme sonucunda ortaya çıktı. Ancak, şüpheliler hakkında borsa manipülasyonuna dair herhangi bir soruşturmanın bulunmadığı belirtiliyor. Bununla birlikte, Nihat Özçelik’in Mesut Çilingir, Işık Ökte ve Kurthan Atmaca ile olan ilişkilerinin de soruşturulduğu iddia ediliyor.

Nihat Özçelik’in, Verusa Grubu’nun sahibi olarak bilindiği ve ismini ilk kez Investco Holding’in halka arzında duyurduğu ifade ediliyor. Özçelik’in, Investco Holding’in yatırımları arasında yer alan şirketlerde yüzde 9.9 oranında resmi hissesini kayıtlara geçirdiği belirtiliyor. Investco Holding’in yatırımları arasında yenilenebilir enerji, madencilik, kimya, demir-çelik, teknoloji – yazılım, girişim sermayesi, gıda ve sağlık sektörlerinde faaliyet gösteren şirketler bulunuyor.

Öte yandan, Nihat Özçelik’e yönelik operasyon, son günlerde gündeme gelen “Borsaya operasyon yapılacağı” iddialarını güçlendirdi. Analistler, Özçelik’in gözaltına alınmasını, borsaya yönelik operasyonların ilk ayağı olarak yorumluyor.

Borsada büyük manipülasyon operasyonu
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!