featured
  1. Haberler
  2. Borsa
  3. Fon yatırımcı sayısında rekor

Fon yatırımcı sayısında rekor

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre, Mayıs ayında toplam fon yatırımcı sayısı 4 milyon 953 bin 219 olarak kaydedildi.

Geçen yılın aynı dönemine kıyasla fon yatırımcı sayısında belirgin bir artış yaşandı; geçen yılın rakamı olan 3,8 milyon civarından bu yılın rakamına gelindi. Bu, fon yatırımcılarının çeşitlenen ve genişleyen piyasalara olan ilgisinin arttığını gösteriyor.

Fon yatırımcılarının portföy değeri de artış trendini sürdürdü. Mayıs ayında, fon yatırımcılarının portföy değeri 2,85 milyar TL’ye yükseldi. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla bu, önemli bir artışı temsil ediyor; geçen yılın Mayıs ayında bu rakam 953,3 milyon TL seviyesindeydi.

Portföy dilimleri bazında incelendiğinde, üst segmentteki yatırımcıların ilgisinde de artış yaşandığı gözlemlendi. Mayıs ayında, 10 milyon TL üzerinde portföye sahip olan fon yatırımcı sayısı 28 bin 709’a ulaşarak rekor kırdı. Aynı dönemde, 10 milyon TL üzerinde portföye sahip olan hisse senedi yatırımcı sayısı ise 20 bin 6’ya geriledi.

Fon yatırımcılarının elindeki toplam büyüklüğe bakıldığında, en üst segmentteki yatırımcıların büyük bir paya sahip olduğu görülüyor. 10 milyon TL üzerinde portföye sahip olan yatırımcıların toplam fon yatırım büyüklüğü Mayıs ayında 2,05 milyar TL’ye ulaştı. Bu, toplam büyüklüğün yüzde 72’sini oluşturuyor ki, bu da bu yatırımcı grubunun fon piyasasındaki önemini vurguluyor.

Fon yatırımcı sayısında rekor
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!