featured
  1. Haberler
  2. Borsa
  3. Borsa ve kripto paralar için işlem vergisi : Borsa vergisi nasıl uygulanacak?

Borsa ve kripto paralar için işlem vergisi : Borsa vergisi nasıl uygulanacak?

Mehmet Şimşek yönetimi, mali sıkılaştırma hamlesinin bir parçası olarak hisse senedi ve kripto varlıklara yapılan yatırımlardan elde edilen gelirleri vergilendirmeyi planlıyor. Vergilendirmenin nasıl olacağı konusunda meraklar sürerken, kulislerde çeşitli iddialar dolaşıyor.

2008 yılında borsa işlemlerinden elde edilen karlar üzerindeki vergi oranı yüzde 10’dan yüzde 0’a indirilmişti. 16 yıl aradan sonra, borsadaki yatırımlardan elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi yeniden gündemde.

Vergilendirme Nasıl Olacak?

Bu gelişme sonrası, vergilendirmenin nasıl uygulanacağı da büyük bir merak konusu oldu. Bakanlık yetkilileri, adlarının açıklanmasını istemeden, konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü doğruladı. Ancak henüz nihai bir kararın alınmadığını ve verginin potansiyel ölçeği hakkında yorum yapmaktan kaçındıklarını belirttiler.

Kulislerdeki İddialar Neler?

Verginin oranı konusunda resmi bir açıklama yapılmamış olmasına rağmen, kulislerde dolaşan bilgilere göre, gelir vergisi şeklinde değil, alım satımlarda uygulanan komisyon üzerinden bir vergi uygulanacağı konuşuluyor. Vergilendirmenin, yatırımcı işlem kârı üzerinden değil, portföy nema ve komisyon (stopaj/bsmv) üzerinden olacağı iddia ediliyor.

Borsa yatırımlarına vergi gelebileceğine dair çıkan haberler, piyasada büyük bir etki yarattı. Borsa İstanbul BİST100 endeksi, geçtiğimiz işlem gününü düşüşle tamamladı. Endeks 192 puan geri çekilirken, kayıplar yüzde 2’ye yaklaştı.

Mehmet Şimşek: ‘Gündemimizde Yok’

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 4 Mart 2024’te Bloomberg HT’de katıldığı bir canlı yayında, “Borsa İstanbul’u ya da başka bir alanda piyasayı bozacak bir vergi düzenlemesi gündemimizde değil” açıklamasında bulunmuştu.

Bu açıklamalara rağmen, borsadaki hareketlilik ve yatırımcıların tedirginliği devam ediyor. Vergilendirmenin kesinleşmesi durumunda piyasalara olan etkisi yakından takip edilecek.

Borsa ve kripto paralar için işlem vergisi : Borsa vergisi nasıl uygulanacak?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!