featured
  1. Haberler
  2. Borsa
  3. Borsa İstanbul’dan yatırımcılara vade sonu uyarısı

Borsa İstanbul’dan yatırımcılara vade sonu uyarısı

Borsa İstanbul A.Ş., 31 Mayıs 2024 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) işlem gören ve standart vade ayı Mayıs 2024 olan sözleşmelerin Son İşlem Günü ve Vade Sonu bilgilerini duyurdu.

Bu duyuruya göre, standart vade ayı Mayıs 2024 olan sözleşmeler, 31 Mayıs 2024 tarihinde normal seans gün sonunda itfa olacak. İşlem günü sonunda, sözleşmelerdeki açık pozisyonlar belirtilen yöntemle uzlaştırılacak ve kapatılacak. Nakdi uzlaşmalı vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerindeki kar ve zararlar otomatik olarak hesaplara yansıtılacak.

Fiziki teslimatlı vadeli işlem sözleşmelerindeki açık pozisyonlar ise ilgili dayanak varlıkta borç/alacak kayıtları oluşturularak kapatılacak. Fiziki teslimatlı opsiyon sözleşmelerinde karda olan opsiyonlar otomatik olarak kullanıma konu olacak; ancak hak kullanımı istenmeyen karda opsiyonlar veya hak kullanımı istenen başabaşta ve zararda opsiyonlar için talimat verilmesi gerekecek. Kullanıma konu olan fiziki teslimatlı opsiyon sözleşmelerindeki açık pozisyonlar da ilgili dayanak varlıkta borç/alacak kayıtları oluşturularak kapatılacak.

Ayrıca, yeni açılacak standart vade ayına sahip sözleşmelerin işlemlere başlama tarihi 3 Haziran 2024 olarak belirlendi.

Borsa İstanbul’dan yatırımcılara vade sonu uyarısı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!