featured

Borsa İstanbul’da 7 hisseye tedbir – 15 Mayıs 2024

Borsa İstanbul (BİST), yaptığı incelemeler sonucunda 7 hisse senedi için önleyici tedbir uygulanmasına karar verdi. BİST tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen açıklamada, bu hisselerle ilgili alınan tedbir kararları duyuruldu.

BİST’in KAP’a gönderdiği açıklamaya göre, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında şu hisseler için tedbir kararı alındı: Etiler Gıda (#ETILR.E), GSD Denizcilik (#GSDDE.E), Metro Holding (#METRO.E), Oylum Sınai Yatırımlar (#OYLUM.E) ve Zedur Enerji (#ZEDUR.E). Bu hisseler, 15 Mayıs 2024 tarihli işlemlerden (seans başlangıcından) 14 Haziran 2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecek.

Balatacılar (#BALAT.E) ve Yeşil GYO (#YGYO.E) hisseleri ise aynı tarih aralığında emir paketi tedbiri ile işlem görecek.

Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” gibi uygulamaları kapsıyor.

Bu kararlar, Borsa İstanbul’un piyasa düzenini koruma ve yatırımcıların güvenliğini sağlama amacıyla aldığı önemli adımlardan biri olarak öne çıkıyor. Tedbirlerin, belirtilen tarihler arasında yürürlükte olacağı ve piyasa işlemlerini bu doğrultuda etkileyeceği belirtildi.

Borsa İstanbul’un bu hamlesi, piyasa volatilitesini azaltma ve spekülatif hareketleri önleme hedefiyle atılmış önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Yatırımcıların, bu süre zarfında ilgili hisselerle işlem yaparken bu tedbirleri göz önünde bulundurmaları önem taşıyor.

Borsa İstanbul’da 7 hisseye tedbir – 15 Mayıs 2024
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!