featured
  1. Haberler
  2. Borsa
  3. Borsa İstanbul’da 3 hisse senedinde prim yüzde 100’ü aştı

Borsa İstanbul’da 3 hisse senedinde prim yüzde 100’ü aştı

Borsa İstanbul son yıllarda halka arzlarla büyük ilgi çekiyor. Geçtiğimiz yıl, toplam 52 halka arz onaylandı ve bu rakam rekor seviyeye ulaştı. Bu yıl ise bu rakamın daha da artması bekleniyor. Onaylanan halka arzların bir kısmı beklenenden daha yüksek prim yaparak yatırımcıların ilgisini çekti.

Geçtiğimiz haftalarda Borsa İstanbul, güçlü bir yükseliş trendi göstererek 11.000 seviyesini aşmayı başardı. Ancak son günlerde vergilendirme söylentileri piyasayı olumsuz etkiledi ve borsa değer kaybetti. Sert düşüşlerle birlikte 10.000 seviyesinin altına gerileyerek 9.997 seviyesine kadar indi.

Mayıs ayında halka arz olan şirketler arasında Altınay Teknoloji, %159,40’luk yükselişiyle dikkat çekti. Ayrıca Pasifik Teknoloji ve Alves Kablo gibi şirketler de %100’ün üzerinde prim yaparak yatırımcıları memnun etti.

Bu yılın ilk 5 ayında Borsa İstanbul’da onaylanan 20 halka arzın toplam büyüklüğü 44 milyar 255 milyon TL’yi aştı.

2024 yılında halka arz olan 12 hisse senedinden 7’si, 7 Haziran kapanış fiyatlarıyla yükseliş gösterirken, 8’i açılış fiyatlarının altına geriledi. 3 hisse senedinin ise %100’ün üzerinde değer kazandığı görüldü.

Yükselen hisseler arasında Pasifik Yazılım, Bor Şeker, Limak Doğu Anadolu Çimento, Alves Kablo, Artemis Halı, Mogan Enerji Yatırım Holding, Odine Solutions Teknoloji, IC Enterra Yenilenebilir Enerji, Altınay Teknoloji, Hareket Mühendislik, Onur Yüksek Teknoloji ve Altınkılıç Gıda hisseleri yer alıyor.

Özellikle Altınay Teknoloji (ALTNY), en fazla kazandıran hisse olarak öne çıkıyor. Hisse, 32,00 TL’den talep toplarken, 7 Haziran kapanışını 83,00 TL’den gerçekleştirdi ve böylelikle %159,40’luk bir artış sağladı. Pasifik Donanım %118,90 primlenirken, Alves Kablo ise %106,80 prim yaparak yatırımcısına karlı bir dönem yaşattı.

Borsa İstanbul’da 3 hisse senedinde prim yüzde 100’ü aştı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!