featured
  1. Haberler
  2. Borsa
  3. Borsa 11 günde yüzde 5 düştü

Borsa 11 günde yüzde 5 düştü

Borsa İstanbul’da vergi tartışmaları sürerken BIST 100 Endeksi, son 11 gün içinde %5 oranında bir düşüş yaşadı. Özellikle Koç Holding ve Tüpraş hisselerinde yoğun kayıplar dikkat çekiyor. Endekste ağırlığı yüksek bu hisseler, son bir haftada en yüksek düşüşleri yaşadı.

Borsa Satış Baskısı Altında

Borsada vergi tartışmalarının sürmesi, hisse senetlerinde satıcılı bir seyir izlenmesine neden oluyor. Endeks, 10.899 seviyesinden başlayan düşüşle 10.309’a kadar geriledi. Açıklanan bilançoların beklentileri karşılamaması ve borsa kazançlarına vergi geleceği yönündeki spekülasyonlar, yatırımcıların tedirginliğini artırıyor.

Düşüşün Nedenleri

Faizlerin yüksek seviyelerde kalması, yatırımcıların nakde geçip gelişmeleri kenardan izleme isteğini artırıyor. Para piyasası fonlarında cazip faiz oranlarının bulunması, hisse senetlerinde risk almayı daha az çekici hale getiriyor.

Hisse senetlerine getirilecek olası verginin kapsam ve içeriği, piyasanın yönünü belirleyecek önemli unsurlar arasında. 100 maddelik torba teklif içinde yer alması beklenen bu vergi, yatırımcıların satış baskısını artırıyor. Vergi konusunda belirsizlik devam ettikçe, borsada zayıf seyir sürecek gibi görünüyor.

Yaz Dönemi Borsa Görünümü

Enflasyonun ağustos ayı itibarıyla gerilemeye başlaması, ekonomik göstergelerde iyileşmeye neden olacak. Bu durum, hisse senetlerinde yaz dönemi boyunca daha olumlu bir seyir beklenmesini sağlıyor. Ancak vergi konusunda piyasanın beklemediği bir gelişme, yatırımcıların moralini bozabilir.

Son beş gündeki satıcılı seyir, %5’lik düşüşle sınırlı kalmış durumda. Bu da satış yapmak isteyenlerin sayısının fazla olmadığını gösteriyor. Borsa hacmi, 21 Mayıs’ta 276 milyar TL iken 4 Haziran’da 150 milyar TL’ye geriledi. Hacimdeki düşüşe rağmen, bu seviyeler son bir yılın yüksek hacim ortalamalarına yakın seyrediyor. Endeks, 8 ve 20 günlük ortalamanın altında kalırken, 50 günlük ortalama olan 10.000 seviyesinin üzerinde trend korunacak gibi görünüyor.

Borsa 11 günde yüzde 5 düştü
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!