featured

BDDK’dan kredilere ilişkin yeni düzenleme

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların kredi işlemlerine ilişkin usul ve esasları belirleyen yeni bir yönetmelik yayımladı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik” kapsamında önemli değişikliklere gidildi.

Yeni düzenleme ile birlikte, bankalardan alınacak kredilere dair bazı şartlar ve sınırlamalar getirildi. Artık 5 milyon TL’nin üzerindeki nakdi ve gayri nakdi krediler için müşterilerden hesap durumu belgesi talep edilecek. Bu uygulama, daha önce 2 milyon TL’yi geçmeyen kredi talepleri için geçerliydi.

Tüketici kredileri hariç olmak üzere, 5 milyon TL eşiğinin üzerindeki kredilere ait hesap durumu belgeleri her yıl hesap dönemini izleyen 9 ay içerisinde alınmaya devam edecek. Ancak, yurt içi bankalar arasındaki vadesiz veya 3 ayı aşmayan işlemler için hesap durumu belgesi alınmayabilecek.

Düzenleme, bankaların kredilerle ilgili riskleri ölçmek ve izlemek amacıyla kredi derecelendirme notu almalarını da zorunlu kılıyor. Ayrıca, müşterilere verilen kredilerin belirli finansal standartlara uygunluğunu sağlamak için detaylı finansal analizler yapılması ve bağımsız denetim raporları temin edilmesi gerekiyor.

Kredi teminat oranları konusunda da yeni düzenlemeler getirilen yönetmeliğe göre, konut teminatlı kredilerde ve binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde belirlenecek azami sınırlar Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın görüşü alınarak BDDK tarafından belirlenecek.

Yönetmelik ayrıca, kredi açma yetkisine sahip olanların, kendi risk grubundaki kişilerle ilgili kredi işlemlerine dahil olamayacaklarını ve piyasa koşullarından sapmamaları gerektiğini belirtiyor.

BDDK’dan kredilere ilişkin yeni düzenleme
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!