featured

Bakan Mehmet Şimşek’ten yerel halk açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyon konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Şimşek, ABD’deki yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisinin arttığını belirtirken, “Dezenflasyonla, yapısal reformlarla, mali disiplinle makroekonomik temelleri güçlendiriyoruz ve bu çok ilgi çekiyor. Onun için yatırımcı ilgisi tek kelimeyle mükemmeldi.” dedi. Ayrıca, yerel halkın da bu sürece ilgi gösterdiğine değindi.

Şimşek, IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları ve çeşitli etkinlikler için gerçekleştirdiği ABD ziyaretindeki temaslarını değerlendirdi. Toplantıların verimli geçtiğini belirten Şimşek, uluslararası kuruluşlarla görüşme fırsatı bulduklarını söyledi.

Geçen yıl New York’ta düzenlenen yatırımcı konferansında programın uygulanmasına yönelik şüphelerin bittiğini vurgulayan Şimşek, “Belli ki programa olan güven de pekişti. Çok net bir şekilde mesajımız şu; maliye politikasını güçlendireceğiz, dezenflasyona destek vereceğiz, harcamaları gözden geçiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Enflasyonla ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Şimşek, “Yaz aylarında sadece baz etkisinden dolayı değil, attığımız maliye ve para politikasındaki adımlarla enflasyonun nasıl kalıcı bir şekilde düşüş trendine girdiğini hep birlikte göreceğiz.” dedi.

Ülkenin ekonomik geleceği hakkında da konuşan Şimşek, “Program sayesinde biz Türkiye’nin ekonomik geleceğini güçlü bir şekilde yeniden inşa edeceğiz. Büyüme potansiyelini arttıracağız. Makroekonomik sorunlarımızı kökten çözeceğiz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

ABD’deki açıklaması üzerine gündeme getirilen iddialara yanıt veren Şimşek, “yerel yatırımcılar” ifadesinin, uluslararası bir finans platformunda programa olan ilgiyi ifade etmek için kullanıldığını belirtti. Şimşek, bu kavramın vatandaşlara yönelik olmadığını vurgulayarak, finans jargonunda sıkça kullanıldığını dile getirdi. Ayrıca, bu terimin ne sosyal medyada ne de muhalefetin dile getirdiği anlamda bir karşılığının bulunmadığını aktardı.

Şimşek, uzun yıllar bakanlık yapmış biri olarak vatandaşların kendisini tanıdığını ve hizmetkar olduklarını belirtti. Ayrıca, iddia edilen durumun asla gerçek olmadığını ifade etti.

Bakan Mehmet Şimşek’ten yerel halk açıklaması
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!