featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Bakan Mehmet Şimşek’ten rezerv değerlendirmesi

Bakan Mehmet Şimşek’ten rezerv değerlendirmesi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son sosyal medya paylaşımında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) rezerv durumuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Şimşek’in verdiği bilgilere göre, 7 Haziran itibarıyla brüt rezervler 146.2 milyar dolar seviyesine yükselerek tarihi bir zirveye ulaştı. Aynı dönemde, swap hariç net rezervler ise 6 milyar dolara çıkarak dikkat çekici bir artış gösterdi. Nisan ayından bu yana swap hariç net rezervlerde kaydedilen artış ise 71.5 milyar doları buldu.

Bakan Şimşek, bu süreçte Kur Korumalı Mevduat (KKM) stokunda yaşanan önemli bir düşüşü de vurgulayarak, 2023 yılı Ağustos’una kıyasla KKM stokunun yüzde 38.4 azaldığını ve 1.3 trilyon TL düşüş gerçekleştiğini belirtti. Türk lirası mevduatların toplam içindeki payının arttığını, KKM’nin payının ise düştüğünü ifade eden Bakan Şimşek, yabancı para mevduatlarının payında da azalış yaşandığını bildirdi.

Şimşek ayrıca, rezervlerdeki artışta dış kaynak girişlerinin yanı sıra ters dolarizasyon sürecinin de olumlu katkı sağladığını vurgulayarak, bu durumun makro finansal istikrarı güçlendirdiğini ve kalıcı fiyat istikrarı hedefine ulaşmada önemli destek sağlayacağını ifade etti.

Bakan Mehmet Şimşek’ten rezerv değerlendirmesi
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!