featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Bakan Mehmet Şimşek’ten Londra’da enflasyon açıklaması

Bakan Mehmet Şimşek’ten Londra’da enflasyon açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonun önümüzdeki yıl çift haneli seviyelere düşmesinin muhtemel olduğunu ifade etti.

Bakan Şimşek, Londra’daki Chatham House düşünce kuruluşunun etkinliğinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin enflasyonda sürdürülebilir bir düşüş sürecine girdiğini vurgulayarak, enflasyonun gelecek yıl orta onlu seviyelere gerilemesinin beklendiğini dile getirdi.

“Enflasyon bu yıl düşük 40’lı ya da yüksek 30’lu seviyelere inebilir. Gelecek yıl orta onlu seviyelere ve bir sonraki yıl da tek haneli seviyelere gerileyebilir.” şeklinde konuşan Şimşek, piyasaların oluşturulan ekonomik programın enflasyonu kontrol altına alarak düşürmeye yönelik güvenini artırdığını belirtti.

Ayrıca Şimşek, Türkiye’nin ana ticaret ortağının Avrupa Birliği olduğunu ve bu bağlamda AB’den ayrılamayacağını vurgulayarak, Türkiye’nin BRICS’e üye olmamasının nedenlerine ilişkin soruları yanıtladı.

Bakan Şimşek’in Londra temasları yatırım bankaları JP Morgan, Deutsche Bank ve Dome Group’un organize ettiği toplantılarla devam ediyor.

Bakan Mehmet Şimşek’ten Londra’da enflasyon açıklaması
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!