featured

Bakan Mehmet Şimşek’ten cari açık mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ocak ayı cari denge verisi sonrasında yaptığı değerlendirmede önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek, Ocak ayında yıllık cari açıktaki iyileşmenin Mayıs’a göre 22,6 milyar dolara ulaştığını ifade etti. Ayrıca, Şubat ayında devam eden dış ticaret açığındaki düşüşle birlikte ilk çeyrek sonunda cari açığın milli gelire oranının yüzde 3’ün altına gerileyeceğini belirtti.

Bakan Şimşek’in açıklamalarına göre, yıllık cari açıktaki bu olumlu gelişme, Şubat ayındaki dış ticaret açığındaki düşüşle desteklenerek, cari açığın milli gelire oranının düşüş trendine gireceği öngörülmektedir. Şimşek, bu performansın, bu yılı OVP’deki yüzde 3,1’lik öngörüden daha düşük bir oranda ve sürdürülebilir cari açık seviyesine yakın bir oranla tamamlamayı beklediklerini vurguladı.

Ayrıca, Bakan Şimşek, elde edilen bu başarının makro finansal istikrarı güçlendireceğini ve dezenflasyon sürecine ek bir katkı sağlayacağını belirtti. Bu bağlamda, ekonominin sürdürülebilir büyümesine destek olacak bir finansal istikrar ve düşük cari açık seviyesinin önemine vurgu yaptı.

Bakan Mehmet Şimşek’ten cari açık mesajı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!