featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Bakan Mehmet Şimşek: Yabancı girişleri beklentileri aştı

Bakan Mehmet Şimşek: Yabancı girişleri beklentileri aştı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sermaye girişlerinin beklentileri aşarak Türkiye’ye önemli katkı sağladığını belirtti. Şimşek, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisinin öngörülerinin ötesinde olduğunu vurguladı.

Bakan Şimşek, yaptığı açıklamada sağlam ekonomik politikalar ve yapısal reformların yatırımcı güvenini artırdığını ifade etti. Bu politikaların Türk varlıklarına olan talebi artırarak, sermaye girişlerine dönüştüğünü ve reel döviz kurunu dengelemeye yardımcı olduğunu söyledi.

Şimşek, “Ne yapılması gerektiğini biliyoruz, ancak bunun zamanlaması, sıralaması ve dozu konusunda henüz karar verilmedi. Bu sürecin ilk aşamalarındayız. Tüm zorlukların üstesinden geldiğimizi söyleyemem, ancak iyi bir ilerleme kaydettik” dedi.

Bakan Şimşek ayrıca Türkiye’nin offshore piyasalara yönelik düzenlemeleri gevşetme yollarını araştırdığını belirtti. Bu süreçte, nispeten uzun vadeli swaplarla başlayabileceklerini de sözlerine ekledi.

Bakan Şimşek’in bu açıklamaları, Türkiye ekonomisine yönelik olumlu beklentileri pekiştirdi ve yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan güvenini artırdı.

Bakan Mehmet Şimşek: Yabancı girişleri beklentileri aştı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!